ÖZ YAŞAM ÖYKÜSÜ

e-Posta Yazdır PDF

 

musa_sengulMusa ŞENGÜL; 02.10.1968 Pülümür’de doğmuştur. 1986 yılında İzmir Karşıyaka Gazi Lisesinden, 1990 yılında da 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden iyi derece ile mezun olmuştur.

1991 tarihinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Özel Hukuk bölümünde yaptığı Yüksek lisans çalışmasında, Özel Hukuk ve Mali Hukuk ders programını bitirmiş. Bu tarihten itibaren İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kara Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalında araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamış, Leasing sözleşmesinin ifa edilmemesi ile ilgili araştırmalar yapmıştır. Orta seviyede İngilizce, İyi derecede Almanca yabancı dillere sahipti.

1995 – 1996 tarihinde İstanbul Barosu bünyesinde avukatlık stajını tamamlayarak avukatlık ruhsatını almıştır. 1996 – 1997 yılında yabancı dili geliştirmek için bir yıl Almanya’ da kalmış. Türkiye’ye döndükten sonra 1998 yılında bir Sigorta acentesinde çalışmalar yapmış olup, 1999 yılında kendisine ait bir sigorta şirketini kurmuş ve çalışma hayatına burada devam etmiştir.

Musa Şengül hayatı, hem maddi hem de ruhsal boyutlu bir bütünlük olarak algılamıştır. Bu sebeple mistisizmle ilgilenmiş, felsefeye yakınlık duymuş ve insan ruhunun derinlikleri hakkında araştırmalar yapmıştır. Zaman zaman bu birikimlerini, farklı dinsel inançtan, farklı ideolojik görüşten olan insanlarla paylaşmış ve hepsinde de birleştirici, aydınlatıcı ve karşılıklı tanımayı kolaylaştırıcı olmaya özen göstermiştir. Bu anlamıyla, toplumsal kültürün gelişmesine ve sosyal faaliyetlere zaman buldukça katkı sağlamıştır.

Musa Şengül kendi deyimiyle, beden gömleğinden 19. 09. 2004 yılında sıyrılmış başka bir ifadeyle bu dünyadaki yaşamına veda etmiştir.